لوگو دکینگ وود
فلاورباکس چوب پلاست

تراس سبز یا تراس گاردن چیست؟

تراس چیست؟

زندگی شهری و آپارتمان نشینی روز به روز در حال پیشرفت و گسترش می باشد و همین مساله  باعث شده  تا کمبود فضای سبز به وضوح  احساس شود. ساختمان‌های سر به فلک کشیده که غالبا حتی از داشتن یک محوطه کوچک مانند حیاط نیز محروم هستند. شاید بتوان ادعا کرد که تنها مزیتی که آپارتمان‌های امروزی دارند، داشتن بالکن یا تراس است که میتوان  با کمی ذوق و خلاقیت، آن را به تراس گاردن یا تراس سبز تبدیل نمود. داشتن بالکن سبز  با فضای سبز و دوست داشتنی در منزل به شما حس خوب  القا می نماید، بنابراین تنها کافیست تا با روش‌های دیزاین  آن آشنا شوید.

تفاوت تراس و بالکن چیست؟

 تراس در فرهنگ ایرانی، همان بهار خواب می باشد که سقف ندارد؛ اما از لحاظ معماری تعریف تراس کمی متفاوت می باشد، فضایی بدون سقف می باشد که جدای از مساحت آپارتمان محسوب می‌شود.

 بالکن از نظر تعریف لغوی فارسی  به معنای  ایوان کوچک است که نه تنها دارای سقف بوده، بلکه دست کم یک طرف آن به فضای بیرونی دید داشته و بعضا از چندیدن طرف باز باشد. بالکن از الحاقات آپارتمان‌ها محسوب می‌شود که مساحت آن در مساحت آپارتمان و بنا محاسبه می‌گردد.

تراس یا بالکن به صورت عامیانه در ایران، به فضای داخل آپارتمان یا منزل مسکونی اطلاق می‌شود که از آن استفاده‌های متعدد می شود.

تراس سبز چیست؟

تراس سبز یا تراس گاردن یکی از زیباترین روش‌های طراحی تراس آپارتمان می باشد که به شما این امکان را می‌دهد تا یک فضای بکر و آرام  برای استراحت روزانه یا گذراندن اوقات فراغت در محیط منزل داشته باشید. تراس سبز را می‌توان با چندیدن حرکت ایجاد کرد و فضای غیر قابل استفاده تراس  را به فضایی  مناسب برای پرورش گل و حتی سبزیجات مورد علاقه تبدیل کرد. برخی مواقع از پرگولا و یا سایه بان در تراس سبز استفاده می‌شود تا بتوان به راحتی در محیط سایه و نیم سایه  ایجاد کرد.

طراحی تراس سبز

طراحی تراس گاردن (تراس سبز)  این روزها به فعالیتی حرفه‌ای تبدیل شده است و شرکت‌های زیادی در این زمینه فعال هستند. شما می‌توانید بالکن آپارتمان یا منزل، حتی تراس ویلا را به راحتی تغییر دهید، اما اگر تصمیم دارید این کار را به صورت حرفه‌ای انجام دهید، بهتر است با کارشناسان و طراحان مجرب شرکت دکینگ وود در این مورد مشورت نمایید. طراحی تراس ویلا یا طراحی تراس آپارتمان این روزها یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های شرکت‌های معماری و مهندسی به شمار می‌آید. 

روش های اجرای  تراس گاردن

اجرای تراس گاردن توسط شرکت دکینگ وود در چندیدن مرحله انجام می‌شود.

  • ابتدا کارشناسان شرکت دکینگ وود به محل اعزام شده و تراس را از جوانب مختلف بررسی خواهند کرد.
  • در مرحله ی دوم  طراحی تراس توسط آتلیه طراحی  حرفه‌ایی انجام می‌شود.
  • پس از تایید طرح توسط شما، اجرای تراس سبز توسط تیم مجرب شرکت دکینگ وود انجام می شود.

مزایای تراس سبز

از مزیت‌های تراس گاردن می‌توان به ایجاد  دوست داشتنی و مورد استفاده برای گذراندن اوقات فراغت اشاره کرد.

اگرمتزاژ تراس گاردن قابل توجه باشد می‌توان مانند  روف گاردن آن را به مکانی برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه تبدیل نمود.

طراحی فضای سبز در بالکن

در کشورهای پیشرفته غالبا مردم  تراس و بالکن را به فضایی  برای رشد و پرورش انواع گیاهان و سبزیجات مورد علاقه تبدیل می‌کنند. در ایران نیز این مسئله به دلیل نبود یا کمبود فضای سبز رو به گسترش می باشد و روزانه به تعداد افرادی که مشتاق هستند تا تراس یا بالکن سبز داشته باشند افزوده می‌شود. طراحی فضای سبز در بالکن کارنسبتا آسانی می باشد ولی نیازمند خلاقیت می باشد، شما می‌توانید با تهیه گیاهان رونده و سبز این فضا را خلق کنید.

المان‌های مورد استفاده در تراس سبز

در طراحی تراس سبز موارد زیادی وجود دارد که به تغییر هرچه زیباتر بالکن و تراس کمک می کنند. در صورتی که این کار را به شرکت دکینگ وود بسپارید، به راحتی میتوانیم  طراحی حرفه‌ای را همراه با المان‌های متنوع برای شما انجام دهیم. در اینجا به برخی  مواردی که می‌توان در طراحی تراس سبزاستفاده کرد و این فضا را  تبدیل به مکانی برای استفاده روزانه نماید اشاره میکنیم.

طراحی تراس سبز با فلاورباکس یاگلجای

یکی از المان‌های تاثیر گذار برای طراحی تراس سبز استفاده از فلاورباکس یا گلجای می باشد که به شما این امکان را می‌دهد تا گل و گیاه یا سبزیجات مورد علاقه‌تان را درون آن بکارید.

طراحی تراس سبز با کفپوش چوبی و یا چوب پلاست

کفپوش چوبی که یکی از پرطرفدار و پرکاربردترین ا نوع کفپوش به حساب می آید، گزینه‌ایی ایده آل برای تراس است که علاوه بر اینکه باعث تغییر آن خواهد شد، بلکه دارای طول عمر بالایی می باشد و به راحتی تمیز می‌شود. همچنین استفاده از  کفپوش چوبی به شما این امکان را می دهد تا هارمونی جذابی را با سایر المان‌های موجود در تراس یا بالکن ایجاد نمایید.

کفپوش چوب پلاست

 چوب پلاست یک متریال مدرن می باشد که از الیاف چوب و پلاستیک‌های بازیافتی تشکیل شده است. این کفپوش شباهت زیادی به چوب طبیعی دارد (کفپوش پلاستیکی چوبی).

نسبت به چوب طبیعی و ترمووود برای استفاده در فضاهای بیرونی مقاومت بیشتری دارد، خورده نمی‌شود، مقاومت بالایی در مقابل نفوذ حشرات موذی دارد، مقاومت بالایی در برابر جذب آب و رطوبت دارد و به راحتی قابل شستشو می باشد.

کفپوش چوب پلاست  گزینه ی مناسب و جذاب برای بالکن و تراس می باشد. ازنظر قیمتی نیز  کفپوش چوب پلاست نسبت  به ترمووود در دراز مدت بسیار اقتصادی تر می باشد چرا که برخلاف ترمووود نیازی به تعمیرو نگهداری سالیانه ندارد؛ در حالی که همان حس  چوب را میتواند برایتان به همراه داشته باشد.

مبلمان تراس سبز

یکی از مهمترین گزینه‌هایی که در طراحی تراس تاثیر دارد، مبلمان می باشد؛ شاید  می‌توان ادعا کرد که  اصلی‌ترین المان در تراس نیز  به شمار می‌آید. چرا که  برای استراحت یا گذراندن وقت شما نیاز به جایی برای نشستن دارید و مبلمان می‌تواند این نیاز شما را تامین نماید.

طراحی تراس گاردن  با نرده چوبی

نرده چوبی از المان‌هایی به شمار می آید  که در طراحی بالکن و تراس  از اهمیت بالایی برخوردار است.

طراحی تراس گاردن با گرین وال

دیوار سبز نوعی دیوار بسیار با شکوه می باشد که علاوه بر مزایای زیست محیطی که دارد  تاثیر به سزایی در سرسبزی و ایجاد حسی مثبت خواهد داشت و به این صورت می‌توانید به بهترین شکل تراس را سبز و زنده نمایید.

برای مشاوره با کارشناسان و پشتیبان دکینگ وود در ارتباط باشید.

0 / 5. 0