لوگو دکینگ وود
نمای ساختمان با چوب پلاست

چوب پلاست مناسب برای نما

همان طور که میدانید حیات و بقای انسان ها وابسته به بقای محیط زیست می باشد.

همزمان با افزایش جمعیت، ساخت و ساز نیز به میزان زیادی گسترش یافت و در ساخت برخی از این ساختمان ها از چوب به علت حس گرمی وجلوه زیبایی که دارد استفاده بسیاری شد.

به همین خاطر مهندسان حوزه ساخت و ساز همواره در تلاش بوده تا موادی را تولید کنند که جایگزین مناسبی برای چوب باشد و درنهایت موفق به تولید پروفیل های چوب پلاست شدند.

شرکت دکینگ وود تولیدکننده پروفیل های چوب پلاست در 6 کد رنگی و 5 عملیات سطحی، در این مقاله قصد دارد شما را با پروفیل های چوب پلاست  مناسب برای نمای ساختمان آشنا سازد.

چوب پلاست یا چوب پلاستیک یک نوع کامپوزیت است که به عنوان دیوارپوش، کفپوش، نماپوش و … مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن در ساخت آلاچیق ها، پرگولا ها، محوطه اطراف استخر، فلاورباکس و … نیز به کار برده می شود.

به جای استفاده از چوب و ترمووود می توان از چوب پلاست استفاده نمود که علاوه بر ظاهر مشابه  با چوب، مزایای برتری نسبت به چوب دارد فقط با این تفاوت که حس گرمابخشی چوب را ندارد.

مزایای بسیار زیاد این چوب پلاست و همچنین سازگاری این متریال با محیط‌زیست باعث محبوبیت آن در بین عموم مردم و طراحان نمای داخلی و خارجی شده است. در این مقاله سعی داریم که شناخت کامل‌تری از این متریال را به شما عزیزان منتقل کنیم.

در فرآیند ساخت چوب پلاست علاوه بر مواد اولیه اصلی که شامل پودر چوب و پلاستیک می باشد، ترکیبات دیگری نیز به نام افزودنی معمولا تا میزان 10 درصد مورد استفاده قرار می گیرند.

با اینکه مقدار کمی از این افزودنی ها در ساخت پلی وودها استفاده می شود اما وجود آنها بسیار ضروری و از اجزای مهم در ساختار چوب پلاست ها می باشند که نقش بسیار مهمی در فرایندپذیری، صافی سطح قطعه، خواص مکانیکی، پایداری حین فرایند، میزان دبی، دوام و طول عمر آن دارند حتی در قیمت تمام شده چوب پلاستیک نیز اثر گذارند.

با توجه به نوع پلیمر مصرفی و کاربرد نهایی چوب پلاستیک میزان و درصد استفاده از مواد افزودنی متفاوت است.

 برخی از این افزودنی ها عبارتند از:

  • روان کننده و کنترل کننده رئولوژی
  • جفت کننده (سازگارکننده)
  • پایدارکننده
  • پرکننده
  • افزودنی کاهنده چگالی
  • ضدآفت
  • به تاخیراندازنده شعله و …

همانطور که گفته شد، یکی از کاربردهای چوب پلاست استفاده از آن در نما می باشد. از این المان می توانید در نمای فضاهای تجاری، اداری، منازل ویلایی و آپارتمانی، فروشگاه ها، مراکز خرید، رستورانها، کافی شاپ ها و … استفاده نمود.

البته استفاده از کفپوش و دیوار پوش چوب پلاست در کنار نمای چوب پلاست، به افزایش جلوه و زیبایی فضا کمک شایانی می نماید.

برخی  پروفیل های چوب پلاست پرکاربرد در طراحی و اجرای نما که توسط شرکت چوب پلاست دکینگ وود تولید و عرضه میگردند به شرح زیر می باشند:

تایل با عرض 7 سانت و ضخامت 1سانت و 2میلیمتر ،اتصال بصورت پیچ از رو

تایل با عرض 15.5 سانت و ضخامت 1سانت و 2میلیمتر، اتصال بصورت پیچ از رو

دیوارپوش به عرض 20 سانت و ضخامت 16میلیمتر، اتصال بصورت فاق و زبانه بوسیله  پیچ سرمته 2.5 

دک سبک با عرض 7 سانت، ضخامت 2.5سانت  ، اتصال بوسیله کلیپس تی

دک سبک با عرض 12 سانت، ضخامت 2سانت ،اتصال بوسیله کلیپس تی

دک سبک با عرض 14.8  سانت، ضخامت 2.5سانت ، اتصال بوسیله کلیپس تی

انواع لورهای چوب پلاست دکینگ وود که باتوجه به خلاقیت و ایده پردازی طراح نما میتوان از این پروفیل ها برای نمای انواع ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده نمود.

0 / 5. 0