لوگو دکینگ وود

تراس سبز یا تراس گاردن

تراس سبز یا تراس گاردن به معنی ایجاد یک سکو یا محل مرتفع نسبت به اطراف خود است، به گونه‌ای که از نظر ارتفاع و دید، نسبت به اطراف اشراف داشته باشد. شاید بتوان معادل واژه تراس را در زبان فارسی ، ایوان یا بهارخواب دانست؛ هرچند از دید فنی در تخصص معماری، هر کدام این‌ها معنای جداگانه‌ای دارد. تراس جزو مشاعات خانه محسوب می‌شود و در محاسبه‌ی مساحت منزل در نظر گرفته نمی‌شود.
معمولاً هدف از ایجاد تراس در منازل و خصوصاً آپارتمان‌ها، فراهم کردن مکانی برای حضور ساکنین و استفاده از نور، هوای تازه و منظر بیرون است. از همین روست که ایجاد فضای سبز در فضاهای آپارتمانی هر روزه در حال رشد است. تراس همچنین برای قدم زدن و تفرج، استراحت و تماشای منظره و فضای سبز، نوشیدن چای و قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
با توجه به رشد سریع شهرها و ساختمان ها و تخریب قابل توجه محیط زیست و طبیعت طی چند دهه گذشته، نیاز به بازگرداندن طبیعت به داخل شهرها و محیط زندگی بیش از پیش احساس شد. لذا استفاده از فضاهای بام، محوطه و پاسیو به عنوان یکی از راهکارهای جبران کمبود و فقر سبزینگی مطرح شد. با طراحی و اجرای بام سبز یا روف گاردن، پاسیو سبز، محوطه سازی و در نهایت تراس گاردن امکان جبران بخشی از این خلا فراهم شد.

طراحی و اجرای تراس سبز یا تراس گاردن به دانش مهندسی و خلاقیت و تجربه در زمینه طراحی معماری و البته مصالح و متریال ساختمانی مناسب نیاز دارد.

تراس گاردن

5 / 5. 2