محوطه سازی چیست؟

امروزه محوطه سازی با توجه به گسترش زندگی شهری و آپارتمان نشینی، ساخت و ساز بسیار و کاهش دسترسی به فضای سبز، اهمیت زیادی پیدا کرده است؛ به طوریکه یکی از معیارهای اصلی برای انتخاب ساختمان های چشم نواز داشتن فضایی تحت عنوان لنداسکیپ است همچنین ایجاد لنداسکیپ موجب افزایش ارزش ملک می گردد و سبب می‌شود ساختمان ظاهری دلنشین و زیبا پیدا کند.

بسیاری از افراد تصور می کنند محوطه سازی یا لنداسکیپ تنها به کاشت گل و گیاه خلاصه می شود؛ اما محوطه سازی شامل استفاده از عناصری چون کفپوش، پرگولا، آلاچیق، آبنما، مبلمان شهری، آربور، باربیکیو، حوضچه و... است.

فرآیند محوطه سازی را می توان به دو مرحله تقسیم کرد: طراحی و ساخت

مرحله طراحی شامل تحقیق، جمع آوری ایده و برنامه ریزی است. در طول این مرحله شما، صاحب خانه، با یک طراح یا معمار متخصص کار خواهید کرد.

landscape1

برای محوطه سازی از المان‌های زیادی می‌توان استفاده کرد. استفاده از این المان ها به محل محوطه سازی و متراژ آن بستگی دارد. در ادامه به تعدادی از این المان ها اشاره می‌کنیم:

سازه های فضای باز

برای استفاده از این سازه ها در وهله اول بایستی طراحی لازم به گونه ای انجام شود که بهترین ترکیب ارائه شود به صورتیکه هم مدرنیزه باشد هم از لحاظ تناسب و ترکیب بندی چشم نواز تا حد ممکن نیز از شلوغی پرهیز شود. استفاده از آلاچیق، نیمکت، فلاورباکس، آبنما، پرگولا و... نمونه هایی از استفاده از سازه ها در محوطه سازی است.

اهمیت نورپردازی مناسب

نورپردازی یکی از ارکان مهم در محوطه سازی به شمار می آید و نیاز به طراحی دارد. بدون وجود نور مناسب امکان لذت بردن از فضای محوطه در شب وجود ندارد.

استخر، آبنما و جوی آب

یکی از پرطرفدارترین المان ها در محوطه سازی ایجاد استخر، آبنما و جوی آب است. استخر به دلیل مرتبط بودن با آب علاوه بر تفریح، زیباسازی و جلوه بخشیدن به فضا، سبب ایجاد حس آرامش به محیط و افراد نیز می شود. آبنما نیز جلوه زیبایی به محیط می بخشد. همچنین ایجاد جوی آب در کنار مسیرهای عبوری نیز به جلوه بخشیدن به فضا کمک شایانی می نماید.

کف سازی

المان دیگری که به آن پرداخته می شود، کف سازی است که تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت و زیبایی بصری محوطه موردنظر می گذارد. از مواردی که در کف سازی باید به آن توجه نمود، تقسیم بندی مناسب فضا، عدم شلوغی، دسترسی بخش های مختلف به یک دیگر و زیبایی می باشد.

گلکاری و فضای سبز

در گلکاری و درختکاری بخش فضای سبز محوطه بایستی به شرایط آب و هوایی منطقه توجه نمود و متناسب با آن نوع گل و گیاهان را انتخاب کرد. کاشت گل و گیاهان و درختان تاثیر فراوانی در زیبایی و جذابیت ویلا یا ساختمان دارد.

طراحی لنداسکیپ ویلا و ساختمان در دنیای مدرنیته امروز، بسیار مورد توجه قرار گرفته است با در نظر گرفتن اصول طراحی، مکان و دیگر شرایط فضای مربوطه میتوان محیطی را ایجاد کرد که افراد از فضای سبز،آلاچیق، پرگولا، آربور، استخر و... نهایت لذت را ببرند.. 

 

فیسبوک
توییتر
لینکدین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین بروزرسانی ها

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.

برای مشاوره و استعلام قیمت، شماره خود را وارد کنید؛ کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.