مقالات

کفپوش مناسب برای اطراف استخر

به نظر شما بهترین نوع کفپوش اطراف استخر از چه جنسی باید باشد؟ چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

برای بخش کفپوش اطراف استخر از متریال‌های متنوعی با ویژگی‌های متفاوت می‌توان استفاده کرد؛ اما باید به این نکته توجه شود که این متریال باید از جنسی باشد که در برابر نفوذ آب مقاومت لازم را داشته باشد و همچنین سطح آن لغزنده نباشد.

انواع کفپوش مناسب برای محوطه استخر

کفپوش استخر پلاستیکی:

این کفپوش ها از جنس پلاستیک فشرده، در اشکال و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند. از مزیت‌های این نوع کفپوش، انعطاف‌پذیری و قیمت مناسب آن نسبت به انواع دیگر کفپوش اطراف استخر می توان اشاره کرد؛ اما این محصولات به دلیل داشتن ظاهری ساده و معمولی، بیشتر در استخرهای عمومی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

کفپوش استخری سنگی:

یکی دیگر از انواع کفپوش های سنگی مناسب برای دور استخر، سنگ مرمریت است. مرمریت نوعی سنگ آهکی است؛ ترکیبی از کلسیم، کلسیت، دولومیت، کریستال و منیزیم.

کفپوش استخری چوب پلاست:

این نوع کفپوش، ترکیبی از چوب و پلیمر (پلاستیک) است.

به‌خاطر عملیاتی که روی سطح چوب پلاست انجام می‌شود، ظاهری نزدیک به چوب طبیعی دارد. این عملیات سطحی شامل سند، براش و امباس است.

کفپوش اطراف استخر چوب پلاست در 6 رنگ تولید می‌شود.

از مهم‌ترین مزایای این نوع کفپوش، می‌توان به ضد آب بودن آن اشاره کرد. این متریال با جذب آب حدود 2 الی 3 درصد، در زمره محصولات ضدآب به شمار می‌آید.

از دیگر مزایای کفپوش استخری چوب پلاست، لغزنده نبودن (به خاطر عملیات سطحی براش)، پوسته نشدن، عدم نیاز به رنگ‌آمیزی سالیانه و غیرقابل اشتعال بودن آن‌هاست.

انواع کفپوش چوب پلاست

برای انتخاب این نوع از کفپوش، دو گزینه پیش روی شماست:

1- تایل موزاییکی چوب پلاست: این نوع متریال از دولایه تشکیل‌شده است؛ پروفیل چوب پلاست و زیره پلاستیکی

به دلیل وجود زیره پلاستیکی، این مدل کفپوش اطراف استخر نیازی به زیرسازی ندارد و به همین خاطر نصب آن به‌راحتی انجام می‌پذیرد.

از طرفی همین عدم نیاز به زیرسازی تایل موزاییکی، سبب می‌شود جابه‌جایی آن به‌آسانی انجام شود.

2- دک سنگین چوب پلاست: برخلاف تایل های موزاییکی، دک های سنگین نیاز به زیرسازی تخصصی دارند و به طبع جابه‌جایی آن‌ها گرچه امکان‌پذیر است؛ اما به‌اندازه تایل موزاییکی آسان نیست.

در‌صورتی‌که زیبایی و شکیل بودن فضا برای شما اهمیت زیادی دارد، تنها پیشنهاد ما به شما برای انتخاب کفپوش اطراف استخر، پروفیل چوب پلاست است.

شرکت دکینگ وود تولیدکننده چوب پلاست (پلی وود) افتخار این را دارد تا شما را در پروسه تولید تا اجرای کفپوش اطراف استخر یاری دهد.

آتلیه طراحی تخصصی معماری دکینگ وود قبل از اجرای پروژه شما، طراحی سه‌بعدی از شکل نهایی محوطه مدنظر را با توجه به سلیقه و نیازتان ارائه می‌کند تا پس از اصلاحات لازم، پروژه به مرحله اجرا برسد.

ویژگی های کفپوش دور استخر از نوع چوب پلاست

از ویژگی‌های بارز کفپوش چوب پلاست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ضدآب بودن: یکی از دلایل برگزیدن این متریال به‌عنوان کفپوش دور استخر، خاصیت ضدآب بودن چوب پلاستیک است. جذب آب این ماده، 1 تا 3 درصد است. به این صورت که اگر پروفیل چوب پلاستیک را به‌مدت 48 ساعت داخل مخزن آب قرار دهید، حداکثر 1 درصد رطوبت وارد آن می‌شود.
  • عدم لغزندگی: یکی از مشکلاتی که در انتخاب متریال های مختلف به‌عنوان کفپوش دور استخر با آن روبه‌رو هستیم، لغزنده بودن برخی از آن‌هاست؛ که با اجرای عملیات سطحی، این مشکل پلی وود ها را حل کرده‌ایم.
  • عدم پوسیدگی و دوام بالا: به‌علت تماس دائمی کناره‌های استخر با آب، باید از موادی استفاده شود که دچار پوسیدگی نشوند تا مدام مجبور به تعویض آن نباشیم. وودپلاست ها دوام، استحکام، انعطاف‌پذیری و عمر بالایی دارند؛ از این رو در صورت اجرا و نصب صحیح، به مدت طولانی‌تری می‌توان بدون ایجاد هیچ مشکلی از آن‌ها استفاده کرد.
  • ثبات رنگ: پروفیل چوب پلاست همانند تمام متریال ها نظیر سنگ، کامپوزیت، رنگ خودرو و …، بعد از گذشت چند ماه، 2 الی 3 درجه تغییر رنگ جزئی دارد و بعد از 6 ماه به ثبات رنگ می‌رسد.

این درجه تغییر رنگ به دو عامل بستگی دارد:

  1. رنگ پروفیل
  2. عملیات سطحی

هر چه رنگ روشن‌تر باشد، جذب نور آن کمتر و به طبع، تغییر رنگ آن جزئی‌تر است.

عملیات سطحی هم چنین شرایطی دارد؛ هرچه سطح پروفیل چوب پلاست زبرتر باشد، جذب نور آن نیز به‌مراتب کمتر است.

  • مقاومت در برابر کپک و حشرات موذی: کفپوش استخری چوب پلاست باوجود ظاهر کاملاً مشابه چوب، مشکل نفوذ موریانه و ایجاد قارچ و کپک را ندارد.
  • قابل بازیافت: در صورت نیاز، این نوع کفپوش دور استخر به‌راحتی قابل بازیافت و استفاده مجدد است.
  • نگهداری آسان: بر خلاف دیگر انواع کفپوش چوبی، نیاز به رنگ و رزین سالیانه ندارد. به همین دلیل به نگهداری و تعمیرات هم احتیاجی نیست و با استفاده درست و اصولی، می‌توانید سال‌ها با خیال راحت از این متریال استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *