بهترین نوع درب ضد آب؛ درب پلی وود، دربی که تا 12 سال نیاز به تعویضش ندارید!

این اتفاق برای اکثرمان پیش آمده است که برای خانه یا دفتر کارمان دربی را خریداری و نصب کرده‌ایم، با تصور اینکه سال‌ها بدون مشکل از این درب استفاده می‌کنیم؛ اما پس از گذشت مدت بسیار کوتاهی شاهد پوسته پوسته شدن یا تبله کردن قسمت‌هایی از آن بوده‌ایم. علت این اتفاق، ضد آب نبودن درب ( یا تنها روکش ضد آب داشتن) است. در فضاهایی مانند سرویس بهداشتی یا حمام که در تماس مستقیم با آب و رطوبت هستند، اهمیت استفاده از درب های صددرصد ضدآب، دو‌چندان می‌شود. درب های ضدآب از موادی تشکیل شده‌اند که با جلوگیری از نفوذ و جذب آب، مانع پوسیدگی و دیگر صدمات ناشی از رطوبت می‌شوند.

بهترین نوع درب ضد آب

اهمیت استفاده از درب های ضدآب

 

 

امروزه با توجه به کوچک و محدود شدن فضاهای ساختمان‌ها مخصوصاً ساختمان‌های مسکونی و اداری به‌طور معمول ابعاد سرویس‌های بهداشتی کوچک‌تر از گذشته است. همین مسئله باعث افزایش بخار و رطوبت در فضای سرویس بهداشتی می‌شود. این مسئله یکی از مهم‌ترین دلایل نیاز به درب ضد آب در این محیط‌هاست.

انواع درب های ضد آب

 

درب ای بی اس (ABS)

در گذشته رایج‌ترین درب ضدآب، درب‌های ای‌بی‌اس (ABS) بودند.

درب ای‌بی‌اس ABS معمولاً دارای روکش رزینی است که همانند لایه‌ای از پلاستیک فشرده از نفوذ آب به فضای داخلی و لایه‌های زیرین درب جلوگیری می‌کند.

برای ساخت درب‌های ABS در ابتدا سطح چوب با لایه‌ای از رزین کاور شده و در مرحله بعد با استفاده از ورق ABS یا ABS-PVC روکش می‌شود. ساختار ورق ABS به گونه‌ای است که مغزی داخلی آن از MDF و رویه بیرونی آن از پلاستیک ساخته شده است.

بزرگ‌ترین عیب درب‌های ای‌بی‌اس این است که فقط پوسته بیرونی آن ضدآب است و اگر به هر دلیلی پوسته بیرونی درب آسیب ببیند خاصیت ضدآب بودن آن از بین می‌رود، به‌همین دلیل درب‌های ای‌بی‌اس تا حد زیادی از سبد خرید مردم خارج شده‌اند.

درب ضد آب چوبی

یکی دیگر از انواع درب‌های ضدآب، درب ضدآب تمام چوب است. این درب به دلیل اینکه با لایه‌ای از پلی استر و یا پلی اورتان پوشیده می شود، تا حدی ضدآب است.

درب ضد آب روکش ملامینه

نوع دیگری از درب های ضدآب که در گذشته استفاده می‌شد انواع درب روکش ملامینه است.

درب های ملامینه از الیاف آغشته به رزین ساخته شده اند و تنها روکش این درب ها ضداب است. این درب‌ها دارای تنوع رنگ و همچنین تنوع قطر زیادی هستند.

درب جی ار پی (GRP)

درب های جی ار پی (GRP)، نوع دیگری از درب های ضد اب هستند. فایبرگلاس ماده اصلی تشکیل دهنده این نوع درب است.

علت ضدآب بودن درب‌های GRP استفاده از فایبرگلاس در ساختار این درب هاست که سبب می‌شود آب و رطوبت به لایه‌های زیرین درب نفوذ نکند. علت گران‌تر بودن این درب در مقایسه با سایر دربها، باز هم استفاده از فایبرگلاس می‌باشد؛ زیرا فایبر گلاس ترکیبی از شیشه، پشم و نفت است.

درب پلی وود

درب های پلی وود که از پودر چوب، پلیمر و افزودنی ها تشکیل شده اند و تفاوت عمده و مهم این درب ها با سایر درب های ضدآب، این است که پوسته درونی این درب ها نیز 100 درصد ضد آب بوده اما سایر درب ها تنها روکش بیرونی شان ضداب است. این درب ها قابل استفاده در فضای مسکونی، اداری و تجاری، به عنوان درب سرویس بهداشتی، درب اتاقی و… هستند.

بهترین نوع درب ضد آب چیست؟

 

در حال حاضر تنها درب صددرصد ضدآب که علاوه بر پوسته بیرونی، پوسته داخلی آن هم ضدآب است، درب پلی وود است. این درب به‌طور کامل جایگزین انواع درب ضدآب مانند ای‌بی‌اس (ABS) شده است. می‌توان گفت درب پلی وود نسل جدید درب‌های ضدآب در دنیاست که در اکثر پروژه‌های مسکونی؛ اداری؛ بیمارستانی و تجاری از آن‌ها استفاده می‌شود.

بهترین نوع درب ضد آب 2

مناسب‌ترین درب ضداب برای منازل مسکونی و اداری چه دربی است؟

 

معمولاً پس‌از این‌که پوسیدگی درب‌های رایج قدیمی گریبان‌گیر ما می‌شود و تصمیم به تعویض درب می‌گیریم اولین سوال ما برای تعویض درب و جایگزین کردن درب مناسب این است که از چه دربی استفاده کنیم که سالیان طولانی بابت ضدآب بودن آن اطمینان خاطر داشته باشیم؟ انتخاب صحیح درب ضدآب بسیار مهم است.

اگر شما دنبال انتخاب درب ضدآبی هستید که سالیان سال با اطمینان خاطر از آن استفاده کنید هیچ گزینه‌ای جز درب پلی وود پیش روی شما قرار نمی‌گیرد؛ زیرا تمام درب‌های ضدآب رایج فقط پوسته بیرونی آنها ضد آب می‌باشد.

اما درب پلی وود تنها دربی است که مغز درب صددرصد ضدآب است. یعنی اگر به هر دلیلی پوسته بیرونی آن آسیب ببیند هیچ تأثیری در ضدآب بودن آن ندارد.

۱۰۰٪ ضدآب

۱۰۰٪ آنتی باکتریال

کاملاً مقاوم در برابر نفوذ قارچ کپک و حشرات موذی

آکوستیک صدا

غیرقابل اشتعال

قابلیت تعویض روکش درب (بدون اینکه تاثیری در ضد اب بودن درب پلی وود ایجاد کند)

سایر ویژگی های درب پلیوود

 

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های درب و چهارچوب پلیوود دوستدار محیط‌زیست بودن آن است؛ بدین‌معنا که مواد تشکیل‌دهنده آن، پودر چوب، پلیمر، رنگ و پایدار کننده‌های مختلف و رویه بیرونی آن از جنس روکش پی وی سی است.

برای تولید پلی وود هیچ درختی قطع نمی‌شود؛ زیرا برای تهیه این درب‌ها تنها از پودر چوب استفاده می‌شود.

همچنین پلی وود به عنوان یک متریال قابل بازیافت شناخته می‌شود و از این حیث مورد توجه بسیاری از معماران و شهرسازان دوستدار محیط‌زیست و معماران با رویکرد معماری سبز قرار گرفته است.

تنها ایرادی که می‌توان از درب‌های پلی وود گرفت، انبساط و انقباض آن‌ها در اثر تابش مستقیم نور خورشید است که علت آن نیز استفاده از ترکیبات پلیمری در ساختار درب و چارچوب پلی وود است. به همین دلیل، استفاده از درب و چارچوب پلی وود در فضای باز توصیه نمی‌شود.

وزن درب‌های پلی وود معمولاً کمی بیشتر از دربهای رایج ضداب است. اما این مسئله ایراد مهمی محسوب نمی‌شود؛ زیرا به‌راحتی با اضافه کردن یک لولا به راحتی قابل حل است.  لولای اضافی، وزن مازاد درب پلی وود را تحمل می‌کند.

به جرأت می‌توان گفت که جز مورد فوق، درب‌های پلی وود ایراد و مشکل قابل توجهی ندارند. اما متأسفانه برخی شرکت‌های تولیدکننده درب‌های ضدآب قدیمی مانند فایبرگلاس، ای‌بی‌اس، ملامینه و غیره به‌جای پذیرفتن درب پلی وود به‌عنوان ایده‌آل‌ترین و مناسب‌ترین درب ضدآب جایگزین درب‌های فوق بعضاً سعی در تخریب انواع درب و چهارچوب پلی 

قیمت درب ضد آب سرویس بهداشتی

 

برای خرید درب ضدآب سرویس بهداشتی و فضاهای مرطوب مشابه مانند سونا، استخر و جکوزی باید به این نکته دقت نمود که شاید با خرید انواع درب‌های ضدآب مانند ای‌بی‌اس (abs)، جی آرپی (فایبرگلاس)، ملامینه و غیره در کوتاه‌مدت هزینه کمتری نسبت‌به درب‌های ضدآب پلی وود پرداخت نمایید ولیکن عمر مفید این درب‌ها بسیار کم‌تر از انواع درب‌های پلی وود است. بنابراین اگر نگاه ما برای خرید درب ضدآب مناسب نگاه بلندمدت است، بهترین و ایده‌آل‌ترین گزینه درب پلی وود است.

بهترن نوع درب ضد آب 3
درب ضد آب پلی وود 1

کاربرد انواع درب پلی وود

با توجه به مزایای بسیار زیاد انواع درب پلی وود این درب بسیار مناسب برای فضاهای مرطوب و قابل شستشو مانند سرویس بهداشتی، حمام، سونا، استخر، جکوزی و همچنین بسیار مناسب برای درب‌های اتاقی، محیط‌های مسکونی، اداری و تجاری است. علاوه‌بر این با توجه به خاصیت صددرصد آنتی باکتریال بودن درب پلی وود این درب انتخابی بسیار ایده‌آل برای فضاهای درمانی، بیمارستان‌ها، رستوران‌ها و فضاهای تجاری پرتردد است.

روش اندازه‌گیری درب پلی وود به چه شکل است؟

با توجه به این‌که قیمت انواع درب و چارچوب پلی وود شرکت دکینگ وود به‌صورت استاندارد تعریف‌شده، یعنی عرض درب بین ۶۰ الی ۹۰سانتی‌متر، ارتفاع درب تا ۲۲۰ سانت هیچ تفاوت قیمتی با هم ندارند، به‌همین دلیل شما می‌توانید با اندازه‌گیری حدودی و اعلام آن به شرکت دکینگ وود نسبت به ثبت سفارش اقدام نمایید و پس‌از نهایی شدن سفارش کارشناسان مجرب شرکت دکینگ وود در محل پروژه حاضر و نسبت‌به اندازه‌گیری دقیق درب و چهارچوب پلی وود اقدام می‌کنند و براساس ابعاد اعلام‌شده از جانب تیم دکینگ وود سفارش شما نهایی و در لیست تولید خط تولید این شرکت قرار می‌گیرد؛ اما اگر شما خودتان بخواهید نسبت به اندازه‌گیری دقیق اقدام نمایید می‌توانید از فایل آموزشی روش اندازه‌گیری درب و چهارچوب پلی وود که لینک آن در سایت دکینگ وود بارگذاری شده‌است، استفاده کنید.

روش نصب

فایل ویدیویی روش نصب درب و چهارچوب پلی وود در سایت شرکت دکینگ وود بارگزاری شده شما می‌توانید فایل مربوطه را دانلود نمایید و طبق آن نسبت‌به نصب درب و چهارچوب پلی وود خود اقدام نمایید

و درصورتی‌که هر سوال یا نکته ابهام در مورد نصب انواع درب و چهارچوب پلی وود دارید می‌توانید با کارشناسان این شرکت در تماس باشید.

رنگ بندی درب های پلی وود

رنگ بندی درب های پلی وود شرکت دکینگ وود به دودسته تقسیم‌بندی می‌شود:

1) رنگ بندی اصلی که شامل 9 رنگ در طیف های رنگی متنوع است.

2) رنگ بندی اختصاصی که تنها برای سفارش های بالای 50 لنگه درب و چارچوب است.

رنگ بندی اصلی درب های پلی وود 

رنگ بندی اصلی درب های پلی وود 

طرح یا سی ان سی (CNC)

شرکت دکینگ وود بیش‌از ۲۰۰ طرح گوناگون با عنوان سی ان سی بر روی درب‌های پلی وود تولیدی این شرکت ارائه می‌دهد نکتهٔ قابل‌توجه درمورد سی ان سی درب‌های پلی وود این است که عمق سی ان سی بر روی درب‌های پلی وود حداکثر دو میلی‌متر می‌باشد و در حال حاضر امکان ایجاد طرح‌های برجسته بر روی درب‌های پلی وود وجود ندارد.

طرح های سی ان سی درب های پلی وود دکینگ وود

آیا امکان خرید درب و چارچوب پلیوود به‌صورت مجزا وجود دارد؟

بله، خرید درب پلی وود تنها یا چهارچوب تنها امکان پذیر است.

آیا امکان نصب درب پلی وود بر روی چهارچوب فلزی یا به‌اصطلاح فرانسوی و یا مکزیکی وجود دارد یا خیر؟

بله امکان نصب انواع درب پلی وود بر روی چارچوب‌های فلزی وجود دارد شما می‌توانید به‌راحتی انواع درب پلی وود را روی چهارچوب فلزی نصب کنید. در صورت تمایل برای ایجاد سطح یکدست‌تر می‌توانید پوستهٔ بیرونی چارچوب فلزی خود را با کاور و یا اصطلاحاً روکوب از جنس پلی وود پوشش دهید. همچنین میتوانید چارچوب فلزی را با رنگ کوره ای رنگ کنید.