لوگو دکینگ وود

پله چوب پلاست

پله چوب پلاست (WPC) این روزها در بسیاری از محیط‌هایی که به آن‌ها قدم می‌گذاریم، دیده می‌شوند. از حیاط خانه‌ها و ویلاها و روف گاردن ها تا فضاهای شهری همچون پل ها، پارک ها و نیز دریاچه ها، اسکله ها و اقامتگاه‌های توریستی جنگلی و ساحلی. چوب پلاست به‌عنوان متریالی نوین و پرکاربرد و نیز جانشینی مناسب برای چوب طبیعی، می‌تواند در ساخت پله برای بخش‌های مختلف پروژه‌های ساختمانی، بویژه فضای بیرونی آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد. تنوع بالا در شکل، ابعاد و رنگ پروفیل‌ های چوب پلاست، به طراحان معماری امکان می‌دهد بدون محدودیت، انواع پلکان های خلاقانه را طراحی و اجرا کنند. در واقع یکی از کاربردهای اصلی «پلی وود»، ساخت پله است.
چوب پلاست یکی از مناسب ترین متریال ها برای ساخت پله محسوب می‌شود. به‌خاطر شکل L مانند و یک‌دست پروفیل مورد‌استفاده به‌عنوان پله، مقاومت این پروفیل چوب پلاست در برابر ضربه و فرسایش ارتقا یافته است. بنابراین استفاده از این متریال، در افزایش کیفیت، جلوه و زیبایی پله تأثیر بسزایی دارد.

بهترین جانشین پله چوبی

ساخت پله چوبی از قدیم در ایران و سایر کشورها رواج داشته است. اوایل، این نوع پله ها فقط مختص کاخ ها و منازل افراد ثروتمند جامعه بود؛ اما به مرور زمان استفاده از این پله ها رواج عمومی یافت. پلکان چوبی با بیشتر دکوراسیون ها سازگار است و می توان آن را با رنگ دلخواه اجرا کرد. اما همان‌طور که می‌دانیم، استفاده از چوب طبیعی بیشتر برای فضای داخلی ساختمان مناسب است.با درنظر گرفتن ترکیب سازنده وود پلاست ها (پودر چوب و پلاستیک) و عدم نیاز آن‌ها به تعمیر و نگهداری جدی، این ماده جانشین بسیار مناسبی برای چوب طبیعی در ساخت پله در محیط خارجی و فضای باز است.
در ادامه، دیگر ویژگی های این متریال را که سبب استقبال بی‌نظیر از آن در ساخت و ساز شده، برمی‌شماریم:
1- دوستدار محیط زیست بودن و عدم آسیب به آن؛ زیرا در تولید چوب پلاستیک هیچ درختی قطع نمی‌شود. از براده ها و ضایعات چوب به‌صورت پودر در ساخت آن استفاده شده است.
2- عدم لغزندگی
3- مقاومت در مقابل خط و خش
4- مقاومت در برابر اشتعال
5- عدم جذب آب
6- قیمت مناسب تر نسبت به چوب طبیعی
7- 
صرفه اقتصادی در درازمدت به علت عدم نیاز به نگهداری خاص نظیررنگ، رزین، واکس و …
8-
مقاومت در برابر عوامل فرساینده جوی
9- مقاومت در مقابل تغییرات ابعادی (انبساط و انقباض) در اثر تغییرات دما
10- مقاومت در برابر نفوذ حشرات، کپک و قارچ
11- قابل شستشو با شوینده های ملایم
 

قیمت پله چوب پلاست

قیمت انواع چوب پلاست پله، با توجه به کیفیت و استحکام مواد تشکیل‌دهنده آن متفاوت است.

 

نصب پله چوب پلاست

شایان ذکر است، نصب پله چوب پلاست نیازمند ایجاد زیرسازی فلزی مناسب است. این نوع پله را نباید به‌طور مستقیم روی سنگ، بتن، سیمان و … پیاده‌سازی کرد. در صورت نصب صحیح و اصولی بر اساس دستورالعمل فنی دکینگ وود، سازه تحت ضمانت این شرکت قرار خواهد گرفت.

برای ساخت این نوع پلکان، باید از انواع دک سنگین چوب پلاست دکینگ وود استفاده کرد:

– دک با عرض 7 سانتی‌متر و ضخامت 2.5 سانتی‌متر
– دک با عرض 12 سانتی‌متر و ضخامت 2 سانتی‌متر
– دک با عرض 14.5 سانتی‌متر و ضخامت 2.5 سانتی‌متر
برای پوشانیدن لبه های پله نیز می‌توان از نبشی چوب پلاستیک دکینگ وود یا از نبشی فلزی گالوانیزه استفاده کرد.
رعایت اصول نصب صحیح چوب پلاست دکینگ وود طبق دستورالعمل نصب این شرکت برای ساخت پلکان چوب پلاست الزامی است.

نمونه کاربرد چوب پلاست در ساخت پله (تصاویر پروژه های اجرا شده)

5 / 5. 2