لوگو دکینگ وود
سان روم گاردن
طراحی سان روم گاردن
اتاق آفتاب

سان روم گاردن

سان روم گاردن چیست؟

سان روم گاردن اصطلاح جدیدی است که مدت کوتاهی است در ایران اجرا می شود و برخلاف تصور بسیاری از افراد، این قسمت جدا از ساختمان شما نیست و فضایی بین بیرون و درون منزل شماست. طراحی این بخش با گلخانه، روف گاردن و تراس سبز کاملا متفاوت می باشد.

برای این بخش باید آفتاب گیر ترین قسمت خانه انتخاب و معمولا دور تا دور آن شیشه های ریلی یا ثابت نصب شود. شیشه مورد نظر می تواند نیمه دودی یا شفاف و روشن باشد که اکثرا برای زیبایی بیشتر از شیشه های شفاف استفاده می شود.

گاهی برای سقف این قسمت هم شیشه انتخاب می شود که به دلیل نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد و طاقت فرسا و استحکام پایین شیشه در برابر برف، تگرگ و موارد مشابه پیشنهاد می شود در سقف از متریال دیگری به جای شیشه استفاده شود.

متریالی که مناسب استفاده در سقف سان روم گاردن می باشد بایستی علاوه بر استحکام ، دوام و عمر طولانی، نیازی به تعمیر و نگهداری دوره ای نیز نداشته باشد تا در هزینه ها صرفه جویی شود، به حفظ دمای محیط نیز کمک نماید و از اتلاف انرژی جلوگیری کند. چوب پلاست دکینگ وود دقیقا همان متریالی است که مناسب استفاده در این فضا به عنوان سقف، کفپوش به صورت تایل موزاییکی یا دک چوب پلاست، نیمکت یا مبلمان شهری، فلاورباکس و … می باشد.

تفاوت سان روم گاردن با گلخانه

عموم مردم سان روم گاردن و گلخانه را یکی دانسته و تفاوتی بین این دو قائل نمی شوند در صورتیکه عملکرد این دو کاملا متفاوت می باشد.

گلخانه همان طور که از نامش مشخص است، با هدف رشد گل ها و گیاهان ایجاد شده و به دلیل شرایط آب و هوایی که برای رشد گیاهان در گلخانه فراهم می شود، نمی توان زمان زیادی را در این قسمت گذراند و استراحت کرد اما در سان روم گاردن این طور نیست زیرا این بخش برای رشد گیاهان احداث نمی شود بلکه با هدف ایجاد محیطی برای استراحت، گذران اوقات فراغت، جذب ویتامین D و در مجموع محلی برای افزایش آرامش ساکنین مهیا شده و استفاده از گل ها و گیاهان صرفا جنبه تهویه و تزیین دارد.

علاوه بر آن امکان اجرای دیزاین و دکوراسیون خاصی برای این قسمت وجود ندارد اما برای سان روم گاردن (اتاق آفتاب) شما هر طرحی را که مدنظرتان است با توجه به ابعاد و فضای موجود می توانید پیاده سازی نمایید.

اتاق آفتاب با روف گاردن نیز هم از نظر ساختاری هم از لحاظ جانمایی کاملا متفاوت است و تنها تشابه آنها در نوع کاربری آن دو می باشد که هردو محلی برای کسب آرامش و استراحت می باشند هرچند فضای روف گاردن معمولا بزرگ تر از اتاق آفتاب بوده و از آن می توان برای دورهمی ها نیز استفاده نمود.

روف گاردن ها فضایی باز در بام ساختمان ها می باشد و با نام های بام سبز و باغ بام نیز شناخته می شود؛ اما سان روم گاردن یک فضای بسته می باشد که اغلب به دیوار خانه های ویلایی متصل می باشد و دیوار های آن از جنس شیشه بوده و گاهی برای سقف آن نیز از شیشه استفاده می شود.

اتاق آفتاب به شما این امکان را می دهد که در کنار بهره بردن از فضای دنج، نور خورشید را نیز دریافت نموده و ویتامین D بدن تان را از این طریق افزایش دهید.

 

گیاهان مناسب برای استفاده در سان روم گاردن

در فصل تابستان گرمای هوا سبب می شود گیاهان در خطر افتاده و از بین بروند به همین دلیل باید از وسایل یا سیستم های خنک کننده استفاده نمایید. در فصل سرما نیز باید فضایی را مهیا نمایید تا گیاهان دچار سرمازدگی نشوند برای این کار لازم است از وسایل گرمایشی استفاده کنید.

ولی در کل باید از گیاهانی با مقاومت بالا استفاده کرد که خیلی زود در اثر سرما و گرما از بین نرود و همچنین نیاز به آبیاری زیادی نداشته باشد. گیاهان آپارتمانی نظیر پتوس، فیلودندرون، کاکتوس و … هم برای این بخش مناسب هستند.

 

0 / 5. 0