لوگو دکینگ وود
ترموود

ترموود(چوب ترمو) چیست؟

یکی از متریال هایی که امروزه در صنعت ساختمان بسیار کاربرد دارد و ویژگی های آن باعث شده است تا بسیار در بین طراحان محبوب باشد چوب ترموود است. ترمو وود یا ترموود که به آن چوب ترمو نیز می گویند نوع خاصی از چوب است که با مکانیزم پیشرفته حرارت، نسبت به چوبهای دیگر دارای استحکام و ماندگاری بیشتری می باشد. در این مقاله به خواهیم دانست ترمووود چیست و چه کاربردی دارد.

تعریف کلی ترموود یا چوب ترمو

حتما شما هم سازه های ساختمانی را با چوب دیده اید. بسیاری از این سازه ها چشم نواز و زیبا هستند و کاربرد زیادی دارند. از طرفی ظرافت خاصی به نمای ساختمان یا دکوراسیون داخلی می بخشند. باید گفت در حالت کلی برای تولید این محصول از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. همچنین ترمووود در برابر کپک، حشرات موذی، موریانه، ساس و قارچ نیز بسیار مقاوم است. در چوب ترمو علاوه بر موارد بالا، در رنگ و شکل ثبات بی نظیری دارد به طوری که سالیان سال زیبایی خود را حفظ می کند. این ویژگی ها باعث شده است تا توجه طراحان و مهندسان ساختمان به آن جلب شود.

تاریخچه ترموود

بابرسی تاریخ متوجه میشویم که هر گوشه از جهان بخشی از خدمات خود را در زمینه های مختلف به جهان ارائه داده است. در صنعت ترموود(چوب ترمو) نیز برای اولین بار در دهه ی 1930میلادی در کشور فنلاند برای بالابردن افزایش مقاومت چوب، اقدام به قاوم سازی این مرتیال به روش های گوناگون نمودند.
کشور فنلاند طلایه دار پیشتازان صنعت ترموود در جهان می باشد که برای اولین بار خط تولید این چوب را راه اندازی و اقدام به تولید آن نمود
این اقدام بسیار مورد تایید و استقبال گسترده ی دیگر کشور ها قرار گرفت.
علاوه بر آن، این کشور یک مرکز و انجمن تحقیقات فنی ترموود با نام VTT راه اندازی نمود و به صورت جامع در این زمینه تحقیقات به دست آورد و در نهایت فرآیند تیمار حرارتی ترمو چوب یا ترموود توسط انجمن ترموود فنلاند و با همکاری صنایع محصولات چوبی وارد عرصه بازار شد به شکلی که امروزه ترموود مطابق تحقیقات به عمل آمده توسط این انجمن تولید و عرضه می شود
.بعد از فنلاند، کشورهای کانادا و آلمان نیز به پیشرفت های خوبی در زمینه ی تولید ترمووود دست یافتند.

روش تولید چوب ترمو(ترموود)

قاعدتا درفرایند تولید چوب باید از روش های خاصی استفاده شود تا ایده آل ترین کیفیت آن حاصل شود. برای ساخت چوب با کیفیت برخی کشور ها تلاش نمودند و چوب های زیادی را آزمون و خطا کردند.
در نهایت به این نتیجه رسیدند که برای تولید چوب ترمو یا ترمووود از جنس چوب زبان گنجشک (ASH) و چوب گونه کاج (PINE) استفاده کنند.
ترمووود را عمدتا به عنوان متریالی برخواسته از کشور فنلاند می شناسند، اما قابل ذکر است این محصول در کانادا و آلمان نیز به طور گسترده تولید میشود.
برای تولید این چوب ترمو(ترموود) از روش گرما و بدون مواد شیمیایی استفاده می شود.
در نتیجه بهترین کیفیت این کار توسط کشورهایی که برای آن تلاش کردند به دست آمد. آنچه مسلم می باشد این است که قطعا استفاده از هر چوبی برای تولید ترموود مناسب نیست.

میتوان گفت که بالاترین کیفیت چوب ترموود فقط در بعضی از قسمت های جنگل سوئد و فنلاند پیدا می شود.

این بدان دلیل است که این کشور ازشرایط آب و هوایی خاصی برخوردار است و کیفیت درختان آن با دیگر نقاط جهان متفاوت می باشد
فنلاند پیشتازو طلایه دار تولید ترموود می باشد و از گونه های چوب های متعدد برای تیمار حرارتی و تولید چوب ترمود بهره می برد.
از درختان متونع و گوناگونی برای چوب ترموود استفاده می شود ولیکن برخی از آنها نوئل (Picea abies)، کاج (Pinus sylvestris)، صنوبر (Populus tremula)، توس (Betula pendula)، زبان گنجشک (Fraxinus excelsior)، کاج رادیانا (Pinus radiata)، توسکا (Alnus glutinosa)، لاریکس (Larix sibirica) و راش (Fagus silvatica) است که کاربرد زیادی دارد.

عوامل موثر در تعیین قیمت ترموود؟

نوع، طرح، رنگ و ضخامت، و کیفیت چوب ترمو شده عوامل اصلی تاثیر گذاردر قیمت گذاری ترموود می باشند.

این تاثیر بسیار بالاست و بعد از آن متراژ آن و نوع اجرای کار در زمان اجرا تعیین کننده قیمت آن است. گاها نوع فرآیند حرارت دهی چوب ترموود نیز می تواند در قیمت چوبها دخیل باشد. روش های ساخت و پرداخت چوب با استفاده از تجهیزات و ابزارهای متعددی انجام می پذیرد و نوع پرداخت چوب به شیوه های متفاوتی اجرا می شود و همچنین مواد اولیه نیز در قیمت چوب ها تعیین گذار است.
نوع ایرانی این چوب نیز به خاطر کیفیت کمتر قیمت مناسبتری نسبت به مدل ترک و فنلاندی آن دارد.

5 / 5. 1