لوگو دکینگ وود
فضای نشیمنی که در قسمت دیوار آن از ترمووال استفاده شده است

ترمووال چیست؟

ترمووال (Thermo Wall) نوعی دیوارپوش است که با استفاده از ترمووود ساخته می‌شود. طی سال‌های اخیر، استفاده از ترمووال در طراحی و دکوراسیون فضاهای داخلی منزل و محل کار، به‌سرعت افزایش یافته است. این متریال موردعلاقه طراحان، بیشتر برای زیباسازی و ایجاد جلوه بصری روی دیوارهای بی‌استفاده کاربرد دارد؛ همچون دیوار پشت تلویزیون یا پشت تخت‌خواب. از‌آن‌جا‌که ترمووود درواقع چوب طبیعی است که تحت فرآیند گرمایشی قرار گرفته، وجود آن در ساختار ترمووال نیز سبب گرمابخشی به محیط می‌شود. به‌علاوه، در طولانی‌مدت فضای دلپذیرتری را نسبت به سایر متریال ها برای زندگی و کار پدید می‌آورد.

ترمووال از ترکیب چند جزء تشکیل می‌شود. این متریال در قالب «پنل»هایی با اندازه تقریبی 280×46/5 سانتی‌متر تولید و روانه بازار می‌شود. بخش زیرین هر پنل ترمووال، یک لایه فوم پلاستیکی با قطر حدود 6 میلی‌متر است. روی آن، لایه‌ای از نمد قرار می‌گیرد. وجود این ساختار، باعث آکوستیک شدن محیط می‌شود. همین، یکی از دلایل محبوبیت بیشتر ترمووال نسبت به باقی دیوارپوش ها شده است. روی این مجموعه فوم و نمد، شاخه‌های ترمووود قرار گرفته و از زیر با منگنه‌های مخصوص نصب شده‌اند. هر پنل دارای حدود 250 منگنه است؛ به‌همین‌خاطر ترمووود ها روی فوم و نمد کاملاً ثابت می‌مانند و احتمال جدا شدن آن‌ها اصلاً وجود ندارد.

عرض هر شاخه چوب ترمو 4 سانتی‌متر و ضخامت آن 2 سانتی‌متر است. ترمووودهای نصب‌شده روی پنل را می‌توان به‌صورت خام یا رنگ شده سفارش داد. رنگی که روی این چوب های ترمو زده می‌شود، گیاهی و از نوع پایه روغن آب‌گریز است؛ که علاوه بر پوشش‌دهی مناسب و تنوع رنگی بالا، از پوسیدگی، قارچ و کپک نیز جلوگیری می‌کند. رنگ گیاهی مورد استفاده برای ترمووودها، همچنین دوام و ماندگاری مطلوبی در شرایط آب و هوایی مختلف دارد و کیفیت آن بسیار بهتر از رنگ‌های مشابه با برندهای خارجی است. این رنگ‌ها با برخورداری از بالاترین درجه Anti-UV، ترمووال را در برابر نور خورشید مقاوم و از آسیب‌دیدگی آن جلوگیری می‌کنند.

ترمووال ها را در فضای داخلی می‌توان هم به صورت خام و هم رنگ‌شده استفاده کرد؛ اما در فضای بیرونی باید حتماً نوع رنگ‌شده نصب شود. رنگ روی ترموود، به‌عنوان لایه محافظی در برابر نور خورشید، قارچ و کپک عمل می‌کند.

عرضه ترمووال ها به‌صورت پنل، سبب می‌شود مصرف‌کننده خیلی راحت بتواند خود، آن‌ها را با میخ تیپو یا منگنه مخصوص به دیوار متصل کند. البته در عین سادگی کار، تراز کردن پنل ها کنار هم نیازمند اندکی دقت نیز هست. در صورت لزوم تغییر ابعاد، دکینگ وود می‌تواند پنل ها را به‌طور رایگان برای خریدار برش دهد. همچنین امکان سفارش پنل با ارتفاع بیشتر نیز فراهم است.

ترموود های مورد استفاده در ترمووال های دکینگ وود، چوب درخت کاج وارداتی از روسیه است، که در ایران تحت عملیات حرارتی قرار گرفته و ترمو شده‌اند. به‌همین‌خاطر، تحت هر شرایطی در برابر تاب برداشتن مقاوم هستند و به‌راحتی می‌توانید حتی در شهرهای دارای رطوبت بالا نیز از این چوب های ترمو استفاده کنید.

ویژگی‌های مهم ترمووال ها

– ترمووال، عایق صوتی بسیار خوبی به حساب می‌آید.

– نصب پنل ترمووال به سهولت با استفاده از میخ تیپو یا منگنه‌های داخلی انجام می‌گیرد.

– ترمووال، دوام و عمر بالایی دارد.

– تمیز کردن ترمووال به‌راحتی با دستمال کمی نمدار شده امکان‌پذیر است.

– ترمووال محصولی سبک و حمل آن آسان است.

 

ترمووال برای چه فضاهایی مناسب است؟

ترمووال هایی با جنس ترمووود، برای استفاده در محیط داخلی کاملاً مناسب هستند: جاهایی مانند دیوار پشت تلویزیون یا تی وی وال (TV Wall)، دیوار اتاق خواب (بویژه قسمت پشت تخت‌خواب)، دیوار و سقف سرویس بهداشتی، راهروها، دیوار و سقف محوطه استخر (به شرط تهویه مناسب) و فضای اطراف شومینه. در طراحی و پیاده‌سازی معماری داخلی کافه و رستوران هم بهره‌گیری از ترمووال، دست طراحان را برای خلق انواع جذابیت‌های بصری باز می‌گذارد.

برای آشنایی بیشتر با ترمووال و خرید این محصول، می‌توانید با کارشناسان شرکت دکینگ وود مشاوره کنید.

3.7 / 5. 3