لوگو دکینگ وود

چوب پلاستیک

چوب پلاستیک چیست؟

چوب پلاستیک متریالی است که حاصل ترکیب پودر چوب و پلیمر است. درواقع چوب پلاستیک یک متریال مدرن به شمار می‌آید که مزایای زیادی دارد.

چوب پلاست در بسیاری از موارد جایگزین چوب طبیعی است دلیل استفاده از این لفظ (بسیاری از موارد) این است که تاکید ما بر این است که چوبپلاست مختص فضای بیرون است و بهتر آن است در فضای داخل تنها از ترموود استفاده شود.

تفاوت استفاده از چوب پلاست و ترموود

استفاده از ترموود در فضای بیرون مشکلات خاص خود را دارد، مانند به‌مرورزمان پوسته‌شدن، نیاز به ریکاوری رنگ (حداقل هر سه سال یک‌بار بسته به رنگی که مورداستفاده قرارگرفته است) و …

ولیکن چوب پلاستیک با توجه به پلیمری بودن ساختار آن (60 الی 70 درصد پودر چوب، 20 الی 30 درصد پلیمر، 10 درصد رنگ و پایدار کننده‌های مختلف)، معایب ترموود را نداشته یعنی برای تولیدش هیچ درختی قطع نمی‌شود و از همه مهم‌تر مسئله جذب آب هست که جذب آب چوب پلاستیک های دکینگ وود بسیار ناچیز در حد 1 الی 2 درصد است.

چوب پلاست های دکینگ وود به دو شیوه «اکسترود» و «کو‌اکسترود» تولید می‌شوند که تفاوت این دو در ماندگاری رنگ می‌باشد به این صورت که درروش اکسترود رنگ چوب پلاست پس از گذشت چند ماه یک پرده تغییر می‌کند و پس‌ از آن تا سال‌های سال ثابت می‌ماند اما درروش کواکسترود چوب پلاست هیچ‌گونه تغییر رنگی نخواهد داشت و پروفیل‌های تولیدشده به این روش تا 15 سال بابت عدم تغییر رنگ گارانتی می‌شوند.

به دلیل اینکه بخش اعظم ساختار چوب پلاستیک از چوب تشکیل شده است و همچنین عملیات سطحی مخصوصی که روی چوبپلاست ها اعمال می‌شود، این متریال تا حد زیادی حس چوب را به شما می‌دهد.

این محصول درواقع چوب مصنوعی بوده که به‌صورت شاخه‌ای تولید می‌شود. چوب پلاستیک به‌طورمعمول به‌صورت شاخه‌های 3 متری تولید می‌شود اما استثنا نیز وجود داشته و برای پروژه‌های متراژ بالا قابلیت تولید شاخه‌هایی با طول کمتر یا بیشتر نیز وجود دارد.

با توجه به این‌که ما در ایران چیزی تحت عنوان جنگل‌های مصنوعی نداریم چوب پلاستیک یک متریال بسیار مناسب برای جلوگیری از قطع بی‌رویه درختان است.

پروژه اجرایی چوب پلاستیک

مهم‌ترین کاربردهای چوب پلاستیک

اگر بخواهیم در مورد کاربردهای چوب پلاستیک صحبت کنیم به‌طورکلی می‌توان گفت این متریال جایگزین چوب ترمو و چوب طبیعی در فضای بیرونی ساختمان است؛ ولیکن برخی کاربردهای کلی بدین شکل هست:

ساخت انواع آلاچیق، پرگولا و روف‌گاردن

مبلمان شهری اعم از نیمکت‌های پارک، سطل زباله و …

ایستگاه اتوبوس

ایستگاه تاکسی و فضاهای مشابه

تابلوهای ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی

نمای ساختمان‌های تجاری و مسکونی

کفپوش‌های فضای باز مانند محوطه اطراف استخر روباز

محوطه سازی فضای پارک‌ها

محوطه سازی ویلا

پله چوبی

لوور های سقف

ساخت مقاطع در و پنجره

و …

این‌ها تنها بخشی از آن کاربرد چوب پلاست هستند.

شما برای ساخت انواع اکسسوری چوبی مانند فلاور باکس نیز می‌توانید از چوب پلاست به‌عنوان یک متریال مدرن و سبز استفاده کنید.

چوب پلاستیک اطراف استخر

دکینگ وود تولیدکننده چوب پلاست

شرکت دکینگ وود به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انواع چوب پلاست در ایران مطرح می‌باشد.

این شرکت در حال حاضر دارای بیش ‌از پنجاه قالب چوب پلاست (پروفیل‌های در ابعاد و شکل‌های مختلف با کاربردهای متنوع)

دکینگ وود انواع چوب پلاستیک های تولیدی خود را به مدت سه سال گارانتی می‌نماید (به پیوست فرم گارانتی)

از مهم‌ترین ویژگی‌های چوبپلاست دکینگ وود که این شرکت را نسبت‌ به سایر رقبا برتری می‌دهد پلیمر مصرفی در فرایند تولید می‌باشد.

شرکت چوب پلاستیک دکینگ وود از پلیمر پلی اتیلن بجای پی وی سی استفاده می‌نماید.

معایب استفاده از پی وی سی در ساخت چوب پلاست

زمانی که شما از پی وی سی استفاده کنید اولا از چرخه طبیعت دور می‌شوید؛ زیرا پی وی سی غیرقابل بازیافت می‌باشد.

دوما قیمت تمام‌شده چوب پلاستیک تولیدی با پی وی سی به‌مراتب بالاتر خواهد بود.

از مهم‌ترین دلایل استفاده از پلی اتیلن به‌جای پی وی سی ایجاد ترک‌های طولی در چوب پلاستیک های ساخته شده با پی وی سی درگذر زمان است.

چوب پلاستیک

دلایل اصلی ارجحیت چوب پلاستیک نسبت به چوب طبیعی

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از چوب پلاستیک به‌جای چوب طبیعی و ترموود جلوگیری از قطع بی‌رویه درختان هست.

به دلیل اینکه همان‌طور که گفته شد چوب پلاست از پودر چوب و درواقع ضایعات چوب (ضایعات چوب کارگاه‌های نجاری، غرفه‌های نمایشگا‌هی و …)، پلیمر و پایدار کننده‌های مختلف به وجود می‌آید.

چوب پلاستیک به دلیل قابل بازیافت بودن، هیچ آسیبی به طبیعت نزده و ازاین‌رو برای معماران و شهرسازان حامی محیط‌زیست یک متریال بسیار ایده آل محسوب می‌شود.

چوب پلاستیک به دلیل جذب آب بسیار ناچیز (در حد یک الی دو درصد) متریالی ضدآب محسوب می‌شود.

این محصول نسبت به چوب طبیعی و ترموود از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردار است.

چوب پلاست در مقابل حریق غیرقابل اشتعال است؛ درواقع در مقابل شعله مستقیم آتش، در جای خود ذوب می‌شود و از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.

این متریال در مقابل قارچ و کپک و حشرات موذی و موریانه کاملاً مقاوم است.

همچنین این متریال برای فضاها و اقلیم‌هایی مثل شمال ایران فوق‌العاده مناسبی است.

شما اگر در اقلیم‌های با رطوبت بالا از چوب یا ترموود در فضای باز استفاده کنید ناچار به بازسازی و ریکاوری رنگ سالیانه هستید و علاوه بر آن آسیب‌پذیری چوب و ترمووود در این اقلیم‌ها به خاطر بحث رطوبت بسیار بالاست.

این درحالی‌ است که وودپلاست هیچ‌کدام از این آسیب‌ها را ندارد و شما می‌توانید حس چوب را از چوب پلاست بگیرید بدون این‌که بخواهید درختی را قطع کنید.

این نکته حائز اهمیت است که ما قرار نیست به خاطر گرفتن حس چوب، تیشه به ریشه‌ی نسل‌های آینده بزنیم و جنگل و طبیعت را از آن‌ها دریغ کنیم.

چوب پلاستیک چیست

برای مشاوره و خرید با کارشناسان دکینگ وود در ارتباط باشید.

0 / 5. 0