لوگو دکینگ وود
نمای چوب پلاست

نمای چوب پلاستیک

نمای چوب پلاستیک

نمای چوب پلاستیک یکی از مدرن ترین نماها می باشد. پروفیل های چوب پلاست دکینگ وود که به عنوان نماپوش مورد استفاده قرار می گیرند، تنها محصول مناسب برای جایگزینی چوب طبیعی و ترمووود می باشد. نمای چوب پلاست به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در تمامی اقلیم های جوی دارند، قابل استفاده در تمامی شهرها با هرنوع شرایط آب و هوایی بوده و علاوه برآن طول عمر مفید بالایی نیز داشته و در تمام مدت استفاده هیچگونه ترک، شکستگی، دفرمگی، طبله شدن و مشکلات این چنینی ای در آن ها ایجاد نمی شود.

چوب علاوه بر القای حس خوب و طبیعی بودن به بیننده، نمایی بسیار مدرن را نیز ایجاد می کند. چوب پلاست هم به علت شباهت ظاهری بسیار به چوب طبیعی و ترموود مانند آن عمل کرده و نمایی خیره کننده را نیز پدید می آورد. استفاده از چوب پلاستیک، نسبت به چوب طبیعی و ترمو بسیار مقرون به صرفه تر بوده به این جهت که نیازی به تعویض، تعمیر و نگهداری و رنگ و رزین های سالیانه ندارد.

 

ترکیبات پروفیل های نمای چوب پلاستیک

پلی وود یا وودپلاست همانطور که از نامش پیداست ترکیبی از چوب و پلاستیک به همراه مواد افزودنی می باشد که مقدار ترکیب این مواد افزودنی در هر یک از پروفیل های چوب پلاست با توجه به کاربردشان متفاوت می باشد.

چوب استفاده شده در این ترکیب، خاک اره، گرانول چوب یا هر نوع ضایعات چوبی دیگری می تواند باشد؛ بنابراین برای تولید چوب پلاست نیازی به قطع درختان و استفاده از منبع چوب جدیدی نبوده و علاوه برآن ضایعاتی که تا کنون با هزینه های بالا دفع می شدند نیز بازیافت شده و به طور مجدد استفاده می شوند.

در تولید پروفیل های چوب پلاستی که کاربردهای پیچیده و مهمی دارند، گاهی از پلاستیک نو استفاده می شود اما در پروفیل های دیگر می توان از پلاستیک های بازیافتی استفاده نمود. هدف استفاده از پلاستیک های بازیافتی، به کار بردن محصولاتی یکبار مصرف در تولیداتی است که عمر طولانی ای دارند.

برای نمای ساختمان می توان از انواع تایل چوب پلاست دکینگ وود که اتصال آنها بصورت پیچ از رو می باشد، استفاده نمود؛ علاوه بر آن از انواع دیوارپوش چوب پلاست که اتصال آن ها بصورت فاق و زبانه هست نیز می توان استفاده کرد.

 

دلایل استفاده از نمای چوب پلاستیک دکینگ وود

از چوب پلاست در ساخت نمای منازل مسکونی، مراکز تجاری، رستوران ها و… استفاده می شود.

نمای هر ساختمان علاوه بر زیبایی و جلوه جذاب بایستی کیفیت، دوام و استحکام لازم را نیز داشته باشد، به همین خاطر بهترین متریال برای استفاده در نما، وود پلاست  دکینگ وود می باشد.

جذب آب این متریال 1 درصد می باشد و عملا ضدآب محسوب می شود. از آنجایی که نمای هر ساختمان در معرض بارندگی قرار دارد بنابراین اگر متریال به کار برده شده در نما تا حد زیادی ضدآب نباشد، به سرعت دچار پوسیدگی شده و از بین می رود.

 

پروفیل های چوب پلاستیک مناسب برای نما به شرح زیر می باشد:

تایل به عرض 7 سانت، 15.5 سانت و 38 سانت ( ضخامت 1.2 سانت )

دیوارپوش به عرض 10 سانت (مناسب برای نمای داخلی مانند لابی ، راهرو و …)،

20 سانت با ضخامت 1.6 سانت ( مناسب برای نمای بیرونی ساختمان)

دک سبک به عرض 7 سانت، 12 سانت و 14.8 سانت

لوور به عرض 3.8 سانت، 5.5 سانت، 6.2 سانت، 6.5 سانت و 11.5 سانت

 

کاربرد چوب پلاست در نمای تجاری

نمای یک ساختمان تجاری تاثیر بسیار زیادی در جذب افراد دارد؛ بنابراین بایستی به نمای آن بهای زیادی داده شود.

در سال های اخیر طراحی نمای ساختمان ها مخصوصا نمای ساختمان های تجاری تغییرات زیادی داشته و به سوی مدرنیزه شدن میل نموده است. طراحی نمای مدرن چند سالی می شود که درایران طرفداران زیادی پیدا کرده است.

بهتر است نمای یک ساختمان تجاری به گونه ای طراحی شود که در نهایت نمایی خاص و متفاوت از سایر مراکز تجاری پدیدار گردد.

نمای مدرن نیازمند استفاده از متریال مدرن می باشد. امروزه متریال های بسیاری وارد صنعت ساخت و ساز شده اند که بهترین آن از لحاظ کیفیت و زیبایی چوب پلاست می باشد.

چوب پلاست دکینگ وود (Wood Plastic Composite) که با نام های چوب پلاستیک، وودپلاست و پلی وود نیز شناخته می شود ترکیبی از پودر چوب و پلاستیک می باشد. همچنین موادی به عنوان جفت کننده، کندسوز کننده، رنگدانه، تثبیت کننده های  UV، ضدقارچ و ضد اکسیدکننده نیز به این ترکیب اضافه می شود.

از نکات حائز اهمیت چوب پلاست ها، دوستدار محیط زیست بودن آنهاست زیرا برای تولید چوب پلاست نیازی به قطع مجدد هیچ درختی نبوده و تنها از پودر چوب های موجود استفاده می شود. علاوه بر آن طی فرایند ساخت چوب پلاست هیچ گونه پسماند سمی ای که سبب آسیب رساندن به محیط زیست شود، به جای نمانده حتی کربن دی اکسید حاصل از تولید چوب پلاست نیز با استفاده از روش فیلتراسیون آلاینده ها قابل کنترل می باشد. علاوه برآن  پس از ساخت و استفاده از این چوب پلاست های دکینگ وود نیز در صورت لزوم به صورت کامل بازیافت می شود.

این متریال برخلاف سایر متریال های مشابه همچون پلای وود (Plywood)، ام دی اف (MDF)، اچ پی ال (HPL) و …، نیازی به محافظت از سطح نداشته از این نظر در هزینه های پوشش سطح و هزینه پرسنل تولید صرفه جویی می شود.

از این محصول در نمای تمامی مراکز تجاری با هر اقلیم آب و هوایی اعم از گرم و خشک، گرم و مرطوب، معتدل و مرطوب و سرد می توان استفاده نمود.

 

مزایای نمای چوب پلاستیک

از مزایای این پروفیل به موارد زیر می توان اشاره نمود:

این محصول ضدحریق بوده و از شعله ور شدن و تشدید آتش جلوگیری می کنند.

به دلیل اینکه بخش قابل توجهی از چوب پلاست از پلاستیک تشکیل شده و با توجه به اینکه پلاستیک ذاتا میل به حریق دارد، ممکن است به این فکر کنید که چطور می شود که چوب پلاستیک ضدحریق باشد؟

معمولا 60 تا 70 درصد از ترکیب چوب پلاست را چوب و 20 تا 30 درصد را پلاستیک و 10 درصد آن را مواد افزودنی تشکیل می دهند که میزان استفاده از این افزودنی ها به کاربرد چوب پلاست بستگی دارد. استفاده از این مواد افزودنی در کنار استانداردهایی که برای چوب پلاستیک دکینگ وود مشخص شده است، میل به حریق بخش پلاستیکی آن را تا حد زیادی کاهش می دهد.

سرعت نصب و اجرای کامپوزیت های چوب پلاست نسبت به سایر مصالح بیشتر بوده و به آسانی انجام می شود اما باید به این نکته توجه نمود که نصب این متریال در عین سادگی بسیار تخصصی بوده و در صورت عدم نصب صحیح، عمر کوتاهی خواهند داشت.

در برابر رطوبت و جذب آب مقاومت بسیار بالایی داشته به طوریکه می توان آنها را در دسته متریال ضدآب قرار داد زیرا جذب آب آنها بسیار ناچیز و بین 1 تا 3 درصد می باشد.

مانع از رشد قارچ، کپک، میکروب و مواردی از این قبیل می شود.

در برابر ضربه، فشار و خط و خش مقاوم هستند.

دچار ترک خوردگی، طبله شدن و شکستگی نمی شوند.

مقاومت بالایی در برابر موریانه و سایر حشرات دارند.

کاملا قابل بازیافت می باشند.

به آسانی قابل شستشو بوده و با شوینده های ملایم کاملا تمیز می شوند.

مخصوصا نماپوش های دکینگ وود کاملا در برابر عوامل مختلف جوی مقاوم بوده و در اثر طوفان، سرما یا گرمای شدید و سایر عوامل تغییر حالت نداده و دچار دفرمگی، شکستگی، انبساط و انقباظ نمی شوند.

در برابر اسیدها نیز مقاومت زیادی دارد.

عایق سرما و گرما بوده به همین علت سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند.

عایق صدا نیز می باشند.

عمر مفیدی در حدود سی سال دارند.

پس از گذشت 6 ماه تا یکسال در حد دو الی سه درجه تغییر رنگ داده و پس از آن ثابت می ماند.

نیاز به رنگ و نگهداری و تعمیر دوره ای نداشته و از این لحاظ نسبت به چوب طبیعی و ترموود بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.

در برابر نور خورشید و اشعه فرابنفش UV مقاومت بالایی دارند.

 

کلام پایانی

نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که تمامی تولیدکنندگان چوب پلاست لزوما تمامی استاندارد های لازم را رعایت نکرده و مواد ضایعاتی و بی کیفیت را جایگزین متریال مورد استفاده اولیه می نمایند به همین علت کیفیت و دوام چوب پلاست تولید شده با برندهای مختلف، متفاوت می باشد.

چوب پلاست های دکینگ وود تمامی استانداردهای لازم را در طول فرایند تولید داشته و از بهترین متریال اولیه در ساخت چوب پلاست ها استفاده می شود.

0 / 5. 0